Sort by

Matej has logged 85 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Edit this entry  
14
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wild Child

Wild Child

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★
Edit this entry  
11
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ma

Ma

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Glass

Glass

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Voices

The Voices

2014
×
Read the review Edit this entry  
11
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
★★
Edit this entry  
07
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★★
Edit this entry  
05
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
James White

James White

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★½
Edit this entry