RSS feed for Matt

Matt has logged 24 entries for films during September 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Moses and Aaron

Moses and Aaron

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Henri Langlois: The Phantom of the Cinémathèque

Henri Langlois: The Phantom of the Cinémathèque

2005
×
Read the review Edit this entry  
24
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Human, All Too Human

Human, All Too Human

1999
×
★★★
Edit this entry  
19
João Bénard da Costa: Others Will Love the Things I Have Loved

João Bénard da Costa: Others Will Love the Things I Have Loved

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Home Stories

Home Stories

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Heart of the World

The Heart of the World

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Variations

Variations

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Love's Refrain

Love's Refrain

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Projection Instructions

Projection Instructions

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
(nostalgia)

(nostalgia)

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Take the 5:10 to Dreamland

Take the 5:10 to Dreamland

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Allures

Allures

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
K-19: The Widowmaker

K-19: The Widowmaker

2002
×
★★★
Edit this entry  
11
102 Minutes That Changed America

102 Minutes That Changed America

2008
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Edit this entry  
09
Mountains May Depart

Mountains May Depart

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pasadena Freeway Stills

Pasadena Freeway Stills

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Coming Race

The Coming Race

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Francofonia

Francofonia

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry