• Dave Chappelle: Deep in the Heart of Texas

  • Dave Chappelle: The Age of Spin

  • Life

    ★★★

  • The Disaster Artist

    ★★½

  • Mommy Dead and Dearest

  • The Farthest

    ★★★

  • The Young Karl Marx

    ★★

  • Rings

  • Nobody Speak: Trials of the Free Press

    ★★½

  • Get Out

    ★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★

  • Cries from Syria

    ★★★

  • Novitiate

    ★★

  • The Discovery

    ★★½

  • A Cure for Wellness

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★½

  • Silence

    ★★★★½

  • Metallica: Live from The House of Vans

  • Black Mirror: San Junipero

  • HyperNormalisation

    ★★★★½

  • The Lost City of Z

    ★★★½

  • The Void

    ★★★★

  • Jackie

    ★★★

  • Dawson City: Frozen Time

    ★★★★½

  • Moonlight

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★½

  • Nocturama

    ★★★½

  • La La Land

    ★★½

  • Star Trek Beyond

    ★★★½

  • Independence Day: Resurgence

    ½

  • The Secret Life of Pets

    ★★★

  • Lights Out

    ★★½

  • And Nothing Happened

  • Donna Haraway: Story Telling for Earthly Survival

    ★★★★

  • The Salesman

    ★★★

  • The Death of Louis XIV

    ★★★★½

  • After the Storm

    ★★★

  • Hell or High Water

    ★★½

  • Loving

    ★★½

  • Toni Erdmann

    ★★★★½

  • Train to Busan

    ★★★

  • The Wailing

    ★★★½

  • Café Society

    ★★★

  • The Bomb

  • Lemonade

    ★★★

  • Command and Control

  • This Magic Moment

    ★★★★

  • Captain America: Civil War

    ★★★

  • Things to Come

    ★★★

  • Tower

    ★★½

  • Batman v Superman: Dawn of Justice

    ★★½

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★

  • The Prison in Twelve Landscapes

    ★★★

  • Hail, Caesar!

    ★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★½

  • Lo and Behold: Reveries of the Connected World

    ★★★

  • Love Is the Message, the Message Is Death

  • Making a Murderer

    ★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★

  • The Hateful Eight

    ★★½

  • A Very Murray Christmas

    ★½

  • The Big Short

    ★★★★

  • Francofonia

    ★★★½

  • The Prince of Pennsylvania

    ★★★

  • The Peanuts Movie

    ★★★

  • The Pearl Button

    ★★★½

  • Bridge of Spies

    ★★★

  • The Propaganda Game

  • Crimson Peak

    ★★

  • The Martian

    ★★★

  • Where to Invade Next

    ★★★