Sort by

MattFloyd has logged 33 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Méliès Mystery

The Méliès Mystery

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Nimic

Nimic

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Gay USA

Gay USA

1977
×
★★★★
Edit this entry  
28
Buddies

Buddies

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Color Adjustment

Color Adjustment

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Anthem

Anthem

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Johnny Dangerously

Johnny Dangerously

1984
×
★★★½
Edit this entry  
24
Repeat Performance

Repeat Performance

1947
×
★★★½
Edit this entry  
23
Possessed

Possessed

1947
×
★★★½
Edit this entry  
23
Forklift Driver Klaus: The First Day on the Job

Forklift Driver Klaus: The First Day on the Job

2001
×
★★★½
Edit this entry  
23
Shake Hands with Danger

Shake Hands with Danger

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ethnic Notions

Ethnic Notions

1986
×
★★★★
Edit this entry  
22
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scenes with Beans

Scenes with Beans

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
More

More

1998
×
★★★½
Edit this entry  
19
Scandal Sheet

Scandal Sheet

1952
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Tale of the Fox

The Tale of the Fox

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Lighthouse

The Lighthouse

2006
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Window

The Window

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
London's Trafalgar Square

London's Trafalgar Square

1890
×
★★
Edit this entry  
05
Mosquinha

Mosquinha

1890
×
★★
Edit this entry  
05
Poor Pierrot

Poor Pierrot

1892
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Wind

Wind

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
King Lavra

King Lavra

1951
×
★★★½
Edit this entry  
03
Inspiration

Inspiration

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Git Gob

Git Gob

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Horseshoe for Luck

A Horseshoe for Luck

1946
×
★★★
Edit this entry  
02
A Christmas Dream

A Christmas Dream

1945
×
★★★
Edit this entry  
01
Invention for Destruction

Invention for Destruction

1958
×
★★★
Edit this entry