• Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • The Big Short

    ★★★★

  • The Good Dinosaur

    ★★★★

  • The Walk

    ★★★½

  • Crimson Peak

    ★★½

  • The Martian

    ★★★★

  • Spotlight

    ★★★★

  • Steve Jobs

    ★★★★

  • Room

    ★★★½

  • Mr. Holmes

    ★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • Jurassic World

    ★★★★

  • Kung Fury

    ★★★½

  • Sicario

    ★★★★

  • Louder Than Bombs

  • Tomorrowland

    ★★★★

  • Pitch Perfect 2

  • Spy

    ★★★½

  • Tig

    ★★★★½

  • Man Up

    ★½

  • Trainwreck

    ★½

  • Brooklyn

    ★★★★★

  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

    ★★★★

  • The Witch

    ★★★★½

  • The Interview

    ★★★

  • Unbroken

    ★½

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★½

  • Into the Woods

    ★★★★

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

    ★★★

  • The Last Five Years

    ★★

  • Big Hero 6

    ★★★½

  • Fury

    ★★★★

  • St. Vincent

    ★★½

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Tusk

    ★★½

  • A Little Chaos

    ★★½

  • Honeymoon

    ★★

  • Pride

    ★★★★

  • This Is Where I Leave You

    ★½

  • The Theory of Everything

    ★★★½

  • Beyond the Lights

    ★★½

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • Housebound

    ★★★

  • 99 Homes

    ★★★

  • The Imitation Game

    ★★★½

  • Wild

    ★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★½

  • Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

    ★★★

  • The One I Love

    ★★★★

  • The Hundred-Foot Journey

    ★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★

  • Starry Eyes

    ★★

  • Killer Legends

    ½

  • They Came Together

    ★★★

  • Dawn of the Planet of the Apes

    ★★★★½

  • Mudbloods

    ★★★

  • Jersey Boys

    ★½

  • Maleficent

    ★★★

  • Foxcatcher

    ★★★★½

  • The Fault in Our Stars

    ★★

  • Ballet 422

    ★★

  • Alien Abduction

  • Stage Fright

    ★½

  • Chef

    ★★★½

  • Kelly & Cal

    ★★

  • Faults

    ★★★½

  • Cuban Fury

    ★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • The Lego Movie

    ★★★

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★★

  • Boyhood

    ★★★★★

  • A Most Wanted Man

    ★★★★