Matt has logged 89 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Philomena

Philomena

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Butler

The Butler

2013
×
★★
Edit this entry  
19
The English Teacher

The English Teacher

2013
×
★½
Edit this entry  
19
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
Somm

Somm

2012
×
Edit this entry  
16
The Fitzgerald Family Christmas

The Fitzgerald Family Christmas

2012
×
★★
Edit this entry  
15
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Blue Umbrella

The Blue Umbrella

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Edit this entry  
07
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★
Edit this entry  
05
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★
Edit this entry  
04
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Robot & Frank

Robot & Frank

2012
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★½
Edit this entry  
23
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★½
Edit this entry  
11
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Tinker Bell and the Lost Treasure

Tinker Bell and the Lost Treasure

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Room 237

Room 237

2012
×
★★½
Edit this entry  
27
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Bully

Bully

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
Into the White

Into the White

2012
×
★★★★
Edit this entry  
18
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
Gravity

Gravity

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Resolution

Resolution

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
Absentia

Absentia

2011
×
★★½
Edit this entry  
14
The Big Year

The Big Year

2011
×
★★½
Edit this entry  
14
The Tale of Despereaux

The Tale of Despereaux

2008
×
★★★
Edit this entry  
13
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★
Edit this entry  
09
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
09
Sinister

Sinister

2012
×
★★
Edit this entry  
04
Shotgun Stories

Shotgun Stories

2007
×
★★★★
Edit this entry  
03
My Amityville Horror

My Amityville Horror

2012
×
★★½
Edit this entry  
02
Game Change

Game Change

2012
×
★★★
Edit this entry  
02
The Last Will and Testament of Rosalind Leigh

The Last Will and Testament of Rosalind Leigh

2012
×
★★★★
Edit this entry  
01
Clear History

Clear History

2013
×
½
Edit this entry  
28
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Apartment 143

Apartment 143

2011
×
★★★
Edit this entry  
13
Antiviral

Antiviral

2012
×
★★½
Edit this entry