Sort by

Matt has logged 37 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Never Surrender: A Galaxy Quest Documentary

Never Surrender: A Galaxy Quest Documentary

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hatbox

The Hatbox

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Stepfather

The Stepfather

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Mystery of D.B. Cooper

The Mystery of D.B. Cooper

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ammonite

Ammonite

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Daybreak Express

Daybreak Express

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
X: The Man with the X-Ray Eyes

X: The Man with the X-Ray Eyes

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Team Foxcatcher

Team Foxcatcher

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry