Sort by

• Matty • has logged 128 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Heartstone

Heartstone

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blockers

Blockers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Late Batsby

The Late Batsby

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★
Edit this entry  
15
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
An Extremely Goofy Movie

An Extremely Goofy Movie

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry