Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
• Matty •

• Matty •

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for • Matty •
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • • Matty •’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Nope

    Nope 2022

    ★★★★★ Watched by • Matty • 12 Aug 2022

    I tried the winter there once.. nope!

  • Prey

    Prey 2022

    ★★★★ Watched by • Matty • 12 Aug 2022

    ain’t no chance i would die it would feel sorry for me

  • Venom

    Venom 2018

    ★★★ Watched by • Matty • 30 Jul 2022

    venom kinda freaky 😱

  • The Deer King

    The Deer King 2021

    ★★★½ Watched by • Matty • 28 Jul 2022

    Honestly would rate this much higher if it was twice as long. So much narrative but none of it felt completely explored!! Loved the animation style regardless

  • Jurassic World Dominion

    Jurassic World Dominion 2022

    ★★★★ Watched by • Matty • 03 Jul 2022

    make no mistake, this is camp

  • The Lobster

    The Lobster 2015

    ★★★★★ Watched by • Matty • 05 Jun 2022

    I would be an otter I think 🦦

  • Men

    Men 2022

    ★★★½ Watched by • Matty • 01 Jun 2022 1

    you will never catch me scrumping oh no no

  • Love, Death & Robots: Bad Travelling

    Love, Death & Robots: Bad Travelling 2022

    ★★★★½ Watched by • Matty • 22 May 2022

    how do they make it looks so cool I don't understand

  • Love, Death & Robots: Jibaro

    Love, Death & Robots: Jibaro 2022

    ★★★★★ Watched by • Matty • 22 May 2022

    stuff like this makes me want to become an animator I LIVE FOR IT

  • Possessor

    Possessor 2020

    ★★★★½ Watched by • Matty • 22 May 2022

    oh THIS is body horror 🤢

  • Senior Year

    Senior Year 2022

    ★★★★ Watched by • Matty • 20 May 2022

    why y’all rating this low did we watch the same film 🤨

  • Vortex

    Vortex 2021

    ★★★★ Watched by • Matty • 14 May 2022

    Prepare yourself before going into this one :(

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 25

Review Tags

2
  • profile
  • girlboss
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.