Sort by

Matthew has logged 164 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Underwater

Underwater

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Naughty & Nice

Naughty & Nice

2014
×
Read the review Edit this entry  
18
Married by Christmas

Married by Christmas

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Christmas Movie Christmas

A Christmas Movie Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Christmas Calendar

The Christmas Calendar

2017
×
Read the review Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
29
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
Edit this entry  
27
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Let Him Go

Let Him Go

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Bye Bye Man

The Bye Bye Man

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
The Frighteners

The Frighteners

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Exorcism of Emily Rose

The Exorcism of Emily Rose

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
MLK/FBI

MLK/FBI

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paranormal Activity 3

Paranormal Activity 3

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Others

The Others

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
1BR

1BR

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
Read the review Edit this entry  
04
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Session 9

Session 9

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Edit this entry