mattheweg has logged 43 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
El amor brujo

El amor brujo

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Trolls

Trolls

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Rescuers

The Rescuers

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Street Without End

Street Without End

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Beguiled

The Beguiled

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Lesson in Love

A Lesson in Love

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Painting

The Painting

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Louis C.K.: Live at the Beacon Theater

Louis C.K.: Live at the Beacon Theater

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Carmen

Carmen

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Return of the Prodigal Son

The Return of the Prodigal Son

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Orphan

Orphan

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pearls of the Deep

Pearls of the Deep

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Sword in the Stone

The Sword in the Stone

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
In Our Time

In Our Time

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Capricious Summer

Capricious Summer

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Innerspace

Innerspace

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry