Sort by

mattheweg has logged 60 entries for films during April 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Love Me Tonight

Love Me Tonight

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
My Entire High School Sinking Into the Sea

My Entire High School Sinking Into the Sea

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Blind Chance

Blind Chance

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Phantom Boy

Phantom Boy

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
13 Days in France

13 Days in France

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Thou Shalt Not: Sex, Sin and Censorship in Pre-Code Hollywood

Thou Shalt Not: Sex, Sin and Censorship in Pre-Code Hollywood

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Female

Female

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Three on a Match

Three on a Match

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Free Soul

A Free Soul

1931
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Boyfriend in Sight

Boyfriend in Sight

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
My Brilliant Career

My Brilliant Career

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Divorcee

The Divorcee

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Experiment in Terror

Experiment in Terror

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Walk with Charles Burnett

A Walk with Charles Burnett

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blind Chance

Blind Chance

1987
×
Read the review Edit this entry  
21
The Crucified Lovers

The Crucified Lovers

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Eight Hours Don’t Make a Day

Eight Hours Don’t Make a Day

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sensation of the Century

Sensation of the Century

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Murder by Contract

Murder by Contract

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lineup

The Lineup

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
City Streets

City Streets

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Forty Guns

Forty Guns

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Secret Garden

The Secret Garden

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Yearbook

Yearbook

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Burglar

The Burglar

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Nightfall

Nightfall

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Human

Human

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Pushover

Pushover

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Human Desire

Human Desire

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bombshell: The Hedy Lamarr Story

Bombshell: The Hedy Lamarr Story

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Drive a Crooked Road

Drive a Crooked Road

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Waterloo Bridge

Waterloo Bridge

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Red-Headed Woman

Red-Headed Woman

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
So Dark the Night

So Dark the Night

1946
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Applause

Applause

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
My Name Is Julia Ross

My Name Is Julia Ross

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Panic

Panic

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Best Man

The Best Man

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Out of Time

Out of Time

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry