Sort by

Matthew L. Brady has logged 1,697 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Drop

The Drop

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Penguins of Madagascar

Penguins of Madagascar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Interview

The Interview

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
This Means War

This Means War

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Get Santa

Get Santa

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Story 2

A Christmas Story 2

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Men, Women & Children

Men, Women & Children

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Soldier

Soldier

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tusk

Tusk

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Home Alone: The Holiday Heist

Home Alone: The Holiday Heist

2012
×
Read the review Edit this entry  
12
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Human Centipede 2 (Full Sequence)

The Human Centipede 2 (Full Sequence)

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
09
The Man Who Laughs

The Man Who Laughs

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Town Called Panic

A Town Called Panic

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Annie

Annie

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Willow Creek

Willow Creek

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Escape from Tomorrow

Escape from Tomorrow

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jingle All the Way 2

Jingle All the Way 2

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
50/50

50/50

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Never Say Never Again

Never Say Never Again

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Room 237

Room 237

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Forest Warrior

Forest Warrior

1996
×
Read the review Edit this entry  
18
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lego Indiana Jones and the Raiders of the Lost Brick

Lego Indiana Jones and the Raiders of the Lost Brick

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bernie

Bernie

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pudsey the Dog: The Movie

Pudsey the Dog: The Movie

2014
×
½
Read the review Edit this entry