Matthew L. Brady has logged 260 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The BFG

The BFG

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
Read the review Edit this entry  
30
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Underworld: Blood Wars

Underworld: Blood Wars

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Max Steel

Max Steel

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Brotherhood

Brotherhood

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
Read the review Edit this entry  
12
Halloween II

Halloween II

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
11
9 Kisses

9 Kisses

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Mummy

The Mummy

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
BloodRayne: The Third Reich

BloodRayne: The Third Reich

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
28
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Carnosaur

Carnosaur

1993
×
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Thanksgiving

Thanksgiving

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Angry Video Game Nerd: The Movie

Angry Video Game Nerd: The Movie

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Shut In

Shut In

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Miami Connection

Miami Connection

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Black Hole

The Black Hole

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Rocky Horror Picture Show: Let's Do the Time Warp Again

The Rocky Horror Picture Show: Let's Do the Time Warp Again

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
31

31

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Gayniggers from Outer Space

Gayniggers from Outer Space

1992
×
Read the review Edit this entry  
17
Future Force

Future Force

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bloody Birthday

Bloody Birthday

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Dreamcatcher

Dreamcatcher

2003
×
★½
Read the review Edit this entry