Sort by

Matthew L. Brady has logged 256 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dead Set

Dead Set

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Donkey Punch

Donkey Punch

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Garfield: A Tail of Two Kitties

Garfield: A Tail of Two Kitties

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Shrek the Musical

Shrek the Musical

2013
×
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Kid in King Arthur's Court

A Kid in King Arthur's Court

1995
×
Read the review Edit this entry  
10
Curious George

Curious George

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fred 2: Night of the Living Fred

Fred 2: Night of the Living Fred

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Wolfman

The Wolfman

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Drake & Josh Go Hollywood

Drake & Josh Go Hollywood

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Aladdin

Aladdin

1990
×
Read the review Edit this entry  
23
The Ghost of Lord Farquaad

The Ghost of Lord Farquaad

2003
×
Read the review Edit this entry  
21
Airplane Mode

Airplane Mode

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
18
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
LEGO Marvel Super Heroes: Avengers Reassembled!

LEGO Marvel Super Heroes: Avengers Reassembled!

2015
×
Read the review Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Ham: Caught in a Ham

Spider-Ham: Caught in a Ham

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The King

The King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Cool as Ice

Cool as Ice

1991
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Sherlock Gnomes

Sherlock Gnomes

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
Terminator Salvation

Terminator Salvation

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Oogieloves in the Big Balloon Adventure

The Oogieloves in the Big Balloon Adventure

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Woody Woodpecker

Woody Woodpecker

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
31
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Worst Witch

The Worst Witch

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Transmorphers

Transmorphers

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Festival

The Festival

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Early Man

Early Man

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry