Sort by

Matthew has logged 457 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Croods

The Croods

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Joe

Joe

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★★
Edit this entry  
28
The Frozen Ground

The Frozen Ground

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
Penguins of Madagascar

Penguins of Madagascar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Deadfall

Deadfall

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Speed

Speed

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Fire Birds

Fire Birds

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Wicker Man

The Wicker Man

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Red Rock West

Red Rock West

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Birdy

Birdy

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Joe Dirt

Joe Dirt

2001
×
★½
Edit this entry  
12
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gambit

Gambit

2012
×
★★
Edit this entry  
10
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Female Prisoner Scorpion: #701's Grudge Song

Female Prisoner Scorpion: #701's Grudge Song

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Looker

Looker

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Happy Birthday to Me

Happy Birthday to Me

1981
×
★★★
Edit this entry  
07
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Jaws: The Revenge

Jaws: The Revenge

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Ali G Indahouse

Ali G Indahouse

2002
×
★½
Edit this entry  
05
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Guarding Tess

Guarding Tess

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★
Edit this entry