Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★
Edit this entry  
01
The Show

The Show

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Edit this entry  
28
Scum

Scum

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★★
Edit this entry  
07
Friday

Friday

1995
×
★★★★
Edit this entry  
06
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Hemingway

Hemingway

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Precious

Precious

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Corner

The Corner

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Crip Camp: A Disability Revolution

Crip Camp: A Disability Revolution

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
27
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Predestination

Predestination

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Enid

Enid

2009
×
★★★
Edit this entry  
21
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Edit this entry  
19
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Yanks

Yanks

1979
×
★★½
Edit this entry  
04
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Summer Holiday

Summer Holiday

1963
×
★★★
Edit this entry  
29
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Star Trek: First Contact

Star Trek: First Contact

1996
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Edit this entry  
14
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★
Edit this entry  
13
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Edit this entry  
02
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★★½
Edit this entry  
01
Hair

Hair

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Never Say Never Again

Never Say Never Again

1983
×
★★
Edit this entry  
25
Of Human Bondage

Of Human Bondage

1934
×
★★★
Edit this entry  
24
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Edit this entry  
21
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Edit this entry  
16
Jack the Giant Killer

Jack the Giant Killer

1962
×
★½
Edit this entry  
15
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★
Edit this entry  
14
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★½
Edit this entry  
07
Parenthood

Parenthood

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Edit this entry  
04
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★
Edit this entry