Matthew has logged 70 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Edit this entry  
18
Swallows and Amazons

Swallows and Amazons

1974
×
★★★
Edit this entry  
11
Glass

Glass

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shrek

Shrek

2001
×
★★★
Edit this entry  
01
I am Divine

I am Divine

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Fyre

Fyre

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Midnight Express

Midnight Express

1978
×
★★★½
Edit this entry  
31
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★
Edit this entry  
14
A Walk in the Woods

A Walk in the Woods

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
Breaking Glass

Breaking Glass

1980
×
★★★½
Edit this entry  
31
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Robin Hood: Prince of Thieves

Robin Hood: Prince of Thieves

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
20
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Edit this entry  
26
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★
Edit this entry  
25
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Mummy

The Mummy

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
21
The Wife

The Wife

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Good Omens

Good Omens

2019
×
★★
Edit this entry  
29
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★½
Edit this entry  
18
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Edit this entry  
09
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★½
Edit this entry  
08
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
01
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Gentlemen Broncos

Gentlemen Broncos

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★½
Edit this entry