• American Pie

    ★★★½

  • Human Traffic

    ★★★★

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★★½

  • Life Is Beautiful

    ★★★★★

  • Titanic

    ★★★½

  • Beautiful Girls

    ★★★★

  • Shine

    ★★★★½

  • Sense and Sensibility

    ★★★★

  • Showgirls

    ★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Mrs. Doubtfire

    ★★★★½

  • True Romance

    ★★★★½

  • The Fugitive

    ★★★★½

  • A League of Their Own

    ★★★★

  • Red Hot Chili Peppers: Funky Monks

    ★★★

  • Boyz n the Hood

    ★★★★★

  • Robin Hood: Prince of Thieves

    ★★★★½

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

  • Misery

    ★★★★½

  • Miller's Crossing

    ★★★★

  • Cry-Baby

    ★★★½

  • Back to the Future Part II

    ★★★★

  • A Fish Called Wanda

    ★★★★

  • Dangerous Liaisons

    ★★★★★

  • Hope and Glory

    ★★★★

  • The Lost Boys

    ★★★★

  • Stand by Me

    ★★★★½

  • Pretty in Pink

    ★★★★

  • A Room with a View

    ★★★★½

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • St. Elmo's Fire

    ★★★½

  • The Breakfast Club

    ★★★★★

  • Revenge of the Nerds

    ★★★½

  • Ghostbusters

    ★★★★★

  • This Is Spinal Tap

    ★★★★½

  • Return of the Jedi

    ★★★★

  • Mazes and Monsters

    ★★½

  • The King of Comedy

    ★★★★

  • Breaking Glass

    ★★★½

  • Life of Brian

    ★★★★★

  • Midnight Express

    ★★★½

  • Star Wars

    ★★★★★

  • All the President's Men

    ★★★★

  • Swallows and Amazons

    ★★★

  • Jesus Christ Superstar

    ★★★★★

  • American Graffiti

    ★★★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★½

  • You Only Live Twice

    ★★★

  • Thunderball

    ★★

  • Goldfinger

    ★★★½

  • From Russia with Love

    ★★★★

  • Summer Holiday

    ★★★

  • Dr. No

    ★★★½

  • The Phantom Planet

    ★★½

  • The Apartment

    ★★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★★

  • Tarantula

    ★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • Destination Moon

    ★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★

  • The Philadelphia Story

    ★★★½