RSS feed for Matthew
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★
Edit this entry  
16
French Kiss

French Kiss

1995
×
★★★½
Edit this entry  
13
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Freak Show

Freak Show

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★½
Edit this entry  
09
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
I Could Never Be Your Woman

I Could Never Be Your Woman

2007
×
★★
Edit this entry  
04
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★½
Edit this entry  
03
Grand Canyon

Grand Canyon

1991
×
★★★★
Edit this entry  
01
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★½
Edit this entry  
31
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Rampage

Rampage

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
Harvey

Harvey

1950
×
★★★★
Edit this entry  
29
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Animal House

Animal House

1978
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mary Shelley

Mary Shelley

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Storks

Storks

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
The Bucket List

The Bucket List

2007
×
★★½
Edit this entry  
23
Blockers

Blockers

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Ringu

Ringu

1998
×
★★★½
Edit this entry  
21
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
½
Edit this entry  
20
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★½
Edit this entry  
19
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★★
Edit this entry  
19
K-19: The Widowmaker

K-19: The Widowmaker

2002
×
★★★★
Edit this entry  
18
Charade

Charade

1963
×
★★
Edit this entry  
17
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Girls Against Boys

Girls Against Boys

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Chariots of Fire

Chariots of Fire

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Self/less

Self/less

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Milk

Milk

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stronger

Stronger

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry