RSS feed for Matthew
  • Miracle on 34th Street

    Miracle on 34th Street

    ★★★

    The ambiguity over whether Kris really is Father Christmas or not is what keeps this film going. But there are now so many elements that do not work that this is not the film I think it once was. That said, the performance from Maureen O'Hara alongside the incredibly good writing for Doris really do help keep it going.

  • You Were Never Really Here

    You Were Never Really Here

    ★★½

    I think I need to watch this more than once to really take it in. On first viewing I came away unfulfilled because there is so little here, but I think it is a film that with familiarity you'll see and take more from it.

  • Platoon

    Platoon

    ★★★★

    As dramatic and tense as this was I ended up feeling a bit annoyed that for everything we go through it tries to sneak in some sort of Hollywood ending. It wants to utterly denounce the war but for me doesn't go far enough to do that because it doesn't vilify the pro-war elements enough.

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★★½

    Seeing this available on MUBI I had to watch it. The remake looks interesting, and this is another film where I can understand why it's such a favourite - the visual and auditory elements are really striking throughout and bombard the viewer. But the story is pretty thin and most of the characters are pretty poorly written.

  • The Hurt Locker

    The Hurt Locker

    ★★★★

    I loved Jeremy Renner's intensity in this film. The rest of the cast don't quite get to his level, and I think the film spends a while not sure whose story it's going to be (which is baffling because the ending definitely shows you whose story it has been). But a good and gripping film without being either pro or anti-war.

  • Tamara Drewe

    Tamara Drewe

    ★★

    This seemed like a great Saturday night film, which it almost was, until the main character does something that we found utterly unbelievable and very disappointing, which derailed the rest of the film.

  • Moonlight

    Moonlight

    ★★★★½

    This has been on the list all year and I'm glad I finally got around to watching it. Not quite as amazing as I had heard, and I can see what they're doing with the final shot but I think it perhaps robs some of the emotion from the moment before.

  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown

    Women on the Verge of a Nervous Breakdown

    ★★★★★

    I watched this as a random selection of a potentially good film from 1988, and I was still blown away by how good the film was. It was incredibly funny, and I loved how the ridiculous elements were countered by some very human moments.

  • The Red Shoes

    The Red Shoes

    ★★★★½

    I loved this so much. It loses a bit because it forgets that it's supposed to be about people on stage rather than presented as a movie. But the story was good, the dancing was phenomenal, and you really felt the desire in everyone to be seen or heard on a stage.

  • The Last Man on Earth

    The Last Man on Earth

    ★½

    Vincent Price in a story I hear is based on I Am Legend. But it's not good. It's so poorly done it's hard to buy into though.

  • A Streetcar Named Desire

    A Streetcar Named Desire

    ★★★★

    I knew some of the story already but had never actually seen Streetcar. Dramatic, tense, but ultimately sad. Definitely also needs changes for a better delivery now.

  • Tokyo Story

    Tokyo Story

    ★★★★½

    Japanese dramas about ordinary people are always fascinating without being melodramatic. This is a really well delivered film about the change of generations and the way post-war Japan was already pushing everyone towards cities.