Sort by

Matthias_S has logged 99 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Moon in the Gutter

The Moon in the Gutter

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
If Only

If Only

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
The White Diamond

The White Diamond

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blackboard Jungle

Blackboard Jungle

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Curse of the Fly

Curse of the Fly

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Return of the Fly

Return of the Fly

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Vincent Price: The Versatile Villain

Vincent Price: The Versatile Villain

1997
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Fly

The Fly

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
#Alive

#Alive

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Focus

Focus

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
Bloody Hell

Bloody Hell

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Reckoning

The Reckoning

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mandibles

Mandibles

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Get the Hell Out

Get the Hell Out

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Breaking Surface

Breaking Surface

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fried Barry

Fried Barry

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dinner in America

Dinner in America

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Becky

Becky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Fanny Lye Deliver'd

Fanny Lye Deliver'd

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Daniel Isn't Real

Daniel Isn't Real

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Slaxx

Slaxx

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Inheritance

Inheritance

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Amulet

Amulet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sputnik

Sputnik

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Relic

Relic

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bring Me Home

Bring Me Home

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
13th

13th

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Archive

Archive

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★
Edit this entry  
16
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry