Sort by

Mattie has logged 189 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Batman Ninja

Batman Ninja

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Queen of Katwe

Queen of Katwe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Passengers

Passengers

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Story Of Queen: Mercury Rising

Story Of Queen: Mercury Rising

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inside 'Inside Llewyn Davis'

Inside 'Inside Llewyn Davis'

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
For Greater Glory: The True Story of Cristiada

For Greater Glory: The True Story of Cristiada

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Good Time

Good Time

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
22 July

22 July

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
James Dean

James Dean

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry