Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Matthew

Matthew

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Matthew
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Matthew’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Do I Sound Gay?

    Do I Sound Gay? 2014

    Watched by Matthew 26 Jun 2022

    just work on your internalised homophobia honey

  • The Longest Weekend

    The Longest Weekend 2022

    ★★★ Watched by Matthew 22 Jun 2022

    SFF #6

  • Triangle of Sadness

    Triangle of Sadness 2022

    ★★★★½ Watched by Matthew 19 Jun 2022

    SFF #5: EAT THE RICH

  • Midsommar

    Midsommar 2019

    ★★★★½ Rewatched by Matthew 13 Jun 2022

    straight people are so extra, like just ghost him sis!

  • Bridget Jones's Diary

    Bridget Jones's Diary 2001

    ★★★★★ Rewatched by Matthew 13 Jun 2022

    the higher my rating, the higher my ✨depression✨

  • Fire of Love

    Fire of Love 2022

    ★★★★ Watched by Matthew 12 Jun 2022

    SFF #4

  • Fire Island

    Fire Island 2022

    ★★★ Watched by Matthew 09 Jun 2022

    SFF #3

  • Private Desert

    Private Desert 2021

    ★★★½ Watched by Matthew 08 Jun 2022

    SFF #2

  • Emily the Criminal

    Emily the Criminal 2022

    ★★★½ Watched by Matthew 08 Jun 2022

    SFF #1

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★ Watched by Matthew 08 May 2022

    how y’all eat this shit up, I’ll never know

  • The Northman

    The Northman 2022

    ★★★★ Watched by Matthew 23 Apr 2022

    @ men, for the love of god please go to therapy

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★★ Watched by Matthew 21 Apr 2022

    how i get me some hot dog finger multiverse action?

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 11

Review Tags

1
  • no offence
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro