RSS feed for Matt
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
Edit this entry  
29
How to Build a Girl

How to Build a Girl

2019
×
Edit this entry  
25
Bowfinger

Bowfinger

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★½
Edit this entry  
23
American Factory

American Factory

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Frankie

Frankie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
Edit this entry  
15
Hustlers

Hustlers

2019
×
Edit this entry  
14
Loro

Loro

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Villains

Villains

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
The Mountain

The Mountain

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
Edit this entry  
28
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Luce

Luce

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Stuber

Stuber

2019
×
★★
Edit this entry  
01
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Anima

Anima

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★
Edit this entry  
23
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Edit this entry  
18
Midsommar

Midsommar

2019
×
Read prior review Edit this entry  
15
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Plus One

Plus One

2019
×
★★
Edit this entry  
08
Waking Sleeping Beauty

Waking Sleeping Beauty

2009
×
★★★
Edit this entry  
08
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
Chasing Happiness

Chasing Happiness

2019
×
Edit this entry  
29
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
28
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★
Edit this entry  
26
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★
Edit this entry  
15
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry