RSS feed for Matt
  • Bowfinger

    Bowfinger

    ★★★★

    Ahead of its time. Easily one of Murphy’s best. Also, a decadent Christine Baranski.

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★½

    Holy shit yes.

  • Frankie

    Frankie

    ★★½

    I love Ira Sachs so much, but this did nothing for me.

  • Loro

    Loro

    ★★★½

    Feels indulgent and discursive — sometimes gloriously so, other times not so much — until it settles into something wildly profound.

  • Where'd You Go, Bernadette

    Where'd You Go, Bernadette

    ★½

    This book is unadaptable!!!

  • Bad Education

    Bad Education

    ★★★★½

    NOW THIS IS A GODDAMN MOVIE

  • Kicking and Screaming

    Kicking and Screaming

    ★★★★

    “You can always go tomorrow.”

  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown

    Women on the Verge of a Nervous Breakdown

    ★★★★

    An eternal delight.

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

    Five out of five flamethrowers

  • The Lion King

    The Lion King

    ★★

    If the circle of life leads to this, end us now.

    In truth, I don’t think it’s THAT bad. Just useless and a total waste of resources. Hm well....I guess it is that bad. But Billy Eichner!

  • The Lion King

    The Lion King

    ★★★½

    It’s no Brave Little Toaster.

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★½

    Some dude stormed out during the last scene while flicking off the screen and yelling “what a dumb movie.” He seemed like someone who’d steal his friend’s thesis topic.