RSS feed for Matt

Matt has logged 80 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
First Love

First Love

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
CERN

CERN

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Psychokinesis

Psychokinesis

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gringo

Gringo

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
The World Is Yours

The World Is Yours

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tragedy Girls

Tragedy Girls

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Amazing Johnathan Documentary

The Amazing Johnathan Documentary

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Unsane

Unsane

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Farthest

The Farthest

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Villainess

The Villainess

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time... in Hollywood

Once Upon a Time... in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Strange Brew

Strange Brew

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Deceptive Practice: The Mysteries and Mentors of Ricky Jay

Deceptive Practice: The Mysteries and Mentors of Ricky Jay

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Interview

The Interview

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Downtown Torpedoes

Downtown Torpedoes

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Man of Tai Chi

Man of Tai Chi

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Let the Corpses Tan

Let the Corpses Tan

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Vanishing of Sidney Hall

The Vanishing of Sidney Hall

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Edit this entry  
31
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Punk in London

Punk in London

1977
×
★★★
Edit this entry  
11
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bathtubs Over Broadway

Bathtubs Over Broadway

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Zama

Zama

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
It Happened in L.A.

It Happened in L.A.

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Screwball

Screwball

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry