Matt has logged 130 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gambit

Gambit

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Climb

The Climb

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Game Over

Game Over

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Man with the Iron Fists

The Man with the Iron Fists

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
23
James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Santa Claus

Santa Claus

1959
×
Read the review Edit this entry  
12
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Earth Girls Are Easy

Earth Girls Are Easy

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bushwick

Bushwick

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Adult Night

Adult Night

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Were You Gay in High School?

Were You Gay in High School?

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
The Knack... and How to Get It

The Knack... and How to Get It

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
First Cow

First Cow

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
Judy & Punch

Judy & Punch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Save Yourselves!

Save Yourselves!

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
John Bronco

John Bronco

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Great World of Sound

Great World of Sound

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Julius Caesar

Julius Caesar

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Universal Soldier: Regeneration

Universal Soldier: Regeneration

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Coded Bias

Coded Bias

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Capital in the Twenty-First Century

Capital in the Twenty-First Century

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Possessor

Possessor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Dawn Wall

The Dawn Wall

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
All You Can Eat Buddha

All You Can Eat Buddha

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
I Used to Go Here

I Used to Go Here

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
True Romance

True Romance

1993
×
Edit this entry  
21
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★½
Edit this entry