Matthew has logged 75 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Powaqqatsi

Powaqqatsi

1988
×
½
Edit this entry  
17
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★½
Edit this entry  
11
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★½
Edit this entry  
05
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
½
Read the review Edit this entry  
04
He's All That

He's All That

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
How Do You Know

How Do You Know

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
Edit this entry  
06
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
Edit this entry  
01
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★
Edit this entry  
26
Ben & Arthur

Ben & Arthur

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Amour

Amour

2012
×
Read the review Edit this entry  
25
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
Edit this entry  
24
Oldboy

Oldboy

2003
×
Edit this entry  
18
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Edit this entry  
10
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Reminiscences of a Journey to Lithuania

Reminiscences of a Journey to Lithuania

1972
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Barnyard

Barnyard

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dune

Dune

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spartacus

Spartacus

1960
×
½
Read the review Edit this entry  
28
First Man

First Man

2018
×
½
Edit this entry  
25
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★½
Edit this entry  
23
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Found by the Treeside

Found by the Treeside

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Why Did You Kill Me?

Why Did You Kill Me?

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Caché

Caché

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Bridge

The Bridge

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry