Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Hand Rolled Cigarette

Hand Rolled Cigarette

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Loveless

Loveless

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Je, tu, il, elle

Je, tu, il, elle

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Letters Home

Letters Home

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Faces

Faces

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Break-Up

The Break-Up

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Septet: The Story of Hong Kong

Septet: The Story of Hong Kong

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Drifting

Drifting

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Keep Rolling

Keep Rolling

2020
×
★★
Edit this entry  
12
One Second Champion

One Second Champion

2020
×
★★
Edit this entry  
04
The Way We Keep Dancing

The Way We Keep Dancing

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Your Name Engraved Herein

Your Name Engraved Herein

2020
×
★★
Edit this entry  
27
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Beyond the Dream

Beyond the Dream

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Wet Season

Wet Season

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Boys from Fengkuei

The Boys from Fengkuei

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Tigertail

Tigertail

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Daughter of the Nile

Daughter of the Nile

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dear Ex

Dear Ex

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Better Days

Better Days

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Sun

A Sun

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
Read the review Edit this entry  
27
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Still Life

Still Life

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry