Matthew has logged 100 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Last Letter

Last Letter

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Family Tour

A Family Tour

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Vision

Vision

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ten Years Japan

Ten Years Japan

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cities of Last Things

Cities of Last Things

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Tracey

Tracey

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hotel Soul Good

Hotel Soul Good

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
100 Yen Love

100 Yen Love

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Matchstick Men

Matchstick Men

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
First Man

First Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Distinction

Distinction

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Project Gutenberg

Project Gutenberg

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Oasis

Oasis

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Already Tomorrow in Hong Kong

Already Tomorrow in Hong Kong

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Bad News Bears

The Bad News Bears

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Land of Steady Habits

The Land of Steady Habits

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Lost in the Fumes

Lost in the Fumes

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Men on the Dragon

Men on the Dragon

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Searching

Searching

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sunday in Peking

Sunday in Peking

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Le Amiche

Le Amiche

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mrs. Hyde

Mrs. Hyde

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry