Sort by

Matt has logged 294 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tenacious D in The Pick of Destiny

Tenacious D in The Pick of Destiny

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Donald Glover: Weirdo

Donald Glover: Weirdo

2012
×
Read the review Edit this entry  
28
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Se7en

Se7en

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Chicago

Chicago

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Beowulf

Beowulf

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry