Sort by

Matt has logged 24 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Chef

Chef

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Village

The Village

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
MacGruber

MacGruber

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry