Sort by

Matt has logged 239 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blockers

Blockers

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Vice

Vice

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★½
Edit this entry  
22
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Pink Panther

The Pink Panther

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★½
Edit this entry  
07
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★
Edit this entry  
27
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★
Edit this entry  
27
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Hotel Artemis

Hotel Artemis

2018
×
★★½
Edit this entry  
18
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Rampage

Rampage

2018
×
★★
Edit this entry  
16
The Jerk

The Jerk

1979
×
Edit this entry  
15
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Shivers

Shivers

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sisters of the Gion

Sisters of the Gion

1936
×
Edit this entry  
31
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Marked Woman

Marked Woman

1937
×
★★★½
Edit this entry  
30
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Slice

Slice

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
M

M

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Within Our Gates

Within Our Gates

1920
×
Edit this entry  
09
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Them!

Them!

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Ring

The Ring

2002
×
★★★
Edit this entry  
30
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★½
Edit this entry