Sort by

mmcc has logged 406 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★★
Edit this entry  
30
Autumn Days

Autumn Days

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
No No Sleep

No No Sleep

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
Journey to the West

Journey to the West

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Long Gray Line

The Long Gray Line

1955
×
★★★★
Edit this entry  
27
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
One A.M.

One A.M.

1916
×
★★★★
Edit this entry  
24
Sense8: Happy F*cking New Year

Sense8: Happy F*cking New Year

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
See You Tomorrow

See You Tomorrow

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Great Wall

The Great Wall

2016
×
★★
Edit this entry  
22
The Wasted Times

The Wasted Times

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Bride for Rip Van Winkle

A Bride for Rip Van Winkle

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★
Edit this entry  
20
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Trivisa

Trivisa

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Let the Bullets Fly

Let the Bullets Fly

2010
×
★★★★
Edit this entry  
18
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Fits

The Fits

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Great Wall

The Great Wall

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Creepy

Creepy

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
7 Women

7 Women

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
13th

13th

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
It Felt Like a Kiss

It Felt Like a Kiss

2009
×
★★★★
Edit this entry  
10
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★
Edit this entry  
09
Sully

Sully

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars Rebels: Steps Into Shadow

Star Wars Rebels: Steps Into Shadow

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
In the Shadow of Women

In the Shadow of Women

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★★
Edit this entry  
06
On Dangerous Ground

On Dangerous Ground

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Allied

Allied

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Japanese Girls at the Harbor

Japanese Girls at the Harbor

1933
×
★★★★★
Edit this entry  
05
A Corner in Wheat

A Corner in Wheat

1909
×
★★★★½
Edit this entry  
04
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Allied

Allied

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Horse Money

Horse Money

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Angel

Angel

1937
×
★★★★
Edit this entry  
28
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Moana

Moana

2016
×
★★
Read the review Edit this entry