Sort by

mmcc has logged 35 entries for films during March 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Aloha

Aloha

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
By the Sea

By the Sea

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Jauja

Jauja

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Punisher: War Zone

Punisher: War Zone

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Edit this entry  
18
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Edit this entry  
17
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mahjong

Mahjong

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★½
Edit this entry  
13
Listen to Me Marlon

Listen to Me Marlon

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
Akira

Akira

1988
×
★★½
Edit this entry  
11
Tokyo Sonata

Tokyo Sonata

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
09
24 City

24 City

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
07
A Countess from Hong Kong

A Countess from Hong Kong

1967
×
★★★
Edit this entry  
06
Three Ages

Three Ages

1923
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Boat

The Boat

1921
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Goat

The Goat

1921
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Unknown Pleasures

Unknown Pleasures

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Basic

Basic

2003
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★½
Edit this entry