Sort by

mmcc has logged 494 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Out 1: Spectre

Out 1: Spectre

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Dancing at Dusk: A Moment with Pina Bausch's The Rite of Spring

Dancing at Dusk: A Moment with Pina Bausch's The Rite of Spring

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
Live Your Strength

Live Your Strength

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★½
Edit this entry  
29
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Astrologer

The Astrologer

1975
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Edit this entry  
25
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★
Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Rising of the Moon

The Rising of the Moon

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Greenland

Greenland

2020
×
★★½
Edit this entry  
17
Fireball: Visitors from Darker Worlds

Fireball: Visitors from Darker Worlds

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Beyond Hypothermia

Beyond Hypothermia

1996
×
★★★★
Edit this entry  
14
s01e03

s01e03

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Wisdom Tooth

Wisdom Tooth

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Siberia

Siberia

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Sportin' Life

Sportin' Life

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Gradations I-II

Gradations I-II

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Confessions Among Actresses

Confessions Among Actresses

1971
×
★★★½
Edit this entry  
12
Round About Midnight

Round About Midnight

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Forest of Love: Deep Cut

The Forest of Love: Deep Cut

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Red Post on Escher Street

Red Post on Escher Street

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Expedition Content

Expedition Content

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Allied

Allied

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Alone

Alone

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Balloon

Balloon

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Woman Basketball Player No. 5

Woman Basketball Player No. 5

1957
×
★★★★
Edit this entry  
05
Leap

Leap

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read prior review Edit this entry  
28
Fighter

Fighter

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Tokyo Family

Tokyo Family

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Cloud in Her Room

The Cloud in Her Room

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry