• Tenet

    Tenet

    ★★★★

    Better this time. The car scene still makes no sense. I was able to follow most of the rest of it though. First half is way better than the second half.

  • Nomadland

    Nomadland

    ★★★★

    Listen, I get the prestige. It’s Chloe Zhao and the cinephile in me should love this, but man this movie is slow. Maybe I wasn’t in the right headspace too watch this. I got the message and the last 20 minutes are really good, but just didn’t enjoy overall.

  • To All the Boys: Always and Forever

    To All the Boys: Always and Forever

    ★★½

    This is really good, not gonna lie

  • X-Men: Days of Future Past

    X-Men: Days of Future Past

    ★★★½

    Not terrible!

  • Judas and the Black Messiah

    Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

    Daniel Kaluuya may be my favorite working actor. He just is mesmerizing. I know this role was made for him to steal the spotlight but he really grabs it. What a performance. Also, Hoover can go to hell.

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★★

    Good comfort movie. Easy to put on between like 11am-2pm and just feels right.

  • Framing Britney Spears

    Framing Britney Spears

    ★★★★

    Free Britney.

  • Hard Eight

    Hard Eight

    ★★★★

    I do not know why it’s taken me so long to watch this. Maybe because it just has not been available in many places. Really enjoyed this.

  • The Little Things

    The Little Things

    ★★★

    Just fine. I like Denzel and Rami together though.

  • Mad Max: Fury Road

    Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

    I know I’ve seen this before but do not recall when. This was such a delight.

  • Superbad

    Superbad

    ★★★★

    Maggie’s family loves this movie - hence why we have watched it twice this week.

  • Greenland

    Greenland

    ★★★½

    Major Warner Robins shoutouts in this movie! He is on base and everything.