Sort by

Matt has logged 101 entries for films during July 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Woman in Hiding

Woman in Hiding

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Wild Oranges

Wild Oranges

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Company Man

A Company Man

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
George's Room

George's Room

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cloak & Dagger

Cloak & Dagger

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Furie

Furie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Peter Ibbetson

Peter Ibbetson

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gardens of Stone

Gardens of Stone

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Baby Assassins

Baby Assassins

2021
×
★★
Edit this entry  
28
Scared to Death

Scared to Death

1980
×
★★½
Edit this entry  
28
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
HYDRA

HYDRA

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Remote

Remote

1993
×
★★½
Edit this entry  
27
The Novelist's Film

The Novelist's Film

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Awful Dr. Orlof

The Awful Dr. Orlof

1962
×
★★★½
Edit this entry  
26
Inspector Lavardin

Inspector Lavardin

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gwilliam's Tips For Turning Tricks Into Treats

Gwilliam's Tips For Turning Tricks Into Treats

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Crow Hand

Crow Hand

2014
×
Read the review Edit this entry  
26
Gwilliam

Gwilliam

2015
×
Read the review Edit this entry  
26
BFF Girls

BFF Girls

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Islands

Islands

2017
×
Edit this entry  
25
Lady in a Cage

Lady in a Cage

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
Edit this entry  
25
Sleepwalking in Suburbia

Sleepwalking in Suburbia

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Fat Slags

Fat Slags

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Deep House

The Deep House

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gold Diggers of 1937

Gold Diggers of 1937

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cop au Vin

Cop au Vin

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Captain Nemo and the Underwater City

Captain Nemo and the Underwater City

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Big Knife

The Big Knife

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fearmakers

The Fearmakers

1958
×
★★★
Edit this entry  
23
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Blood of Others

The Blood of Others

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
La deuxième femme

La deuxième femme

2008
×
Read the review Edit this entry  
22
Fascination

Fascination

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Psy-Warriors

Psy-Warriors

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Please, Please Me!

Please, Please Me!

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Coca-Cola Kid

The Coca-Cola Kid

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Girl Crazy

Girl Crazy

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Fifty-Seventh Saturday

The Fifty-Seventh Saturday

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Last Train Through Harecastle Tunnel

The Last Train Through Harecastle Tunnel

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Fireman of the Folies-Bergere

The Fireman of the Folies-Bergere

1928
×
Edit this entry  
19
A Moment of Romance

A Moment of Romance

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Goodnight Albert

Goodnight Albert

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Visitor

The Visitor

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
18
No Escape, No Return

No Escape, No Return

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry