Sort by

MattWhittle has logged 138 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Driver

The Driver

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Baywatch

Baywatch

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
Office Space

Office Space

1999
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ice Age

Ice Age

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ronin

Ronin

1998
×
★★★½
Edit this entry  
24
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
Office Space

Office Space

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Stuber

Stuber

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The King

The King

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
World War Z

World War Z

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Edit this entry  
29
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★
Read the review Edit this entry