Sort by

Matthew has logged 249 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
National Lampoon's Loaded Weapon 1

National Lampoon's Loaded Weapon 1

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shattered Glass

Shattered Glass

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sybil

Sybil

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Project X

Project X

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
This House Has People in It

This House Has People in It

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Live Freaky! Die Freaky!

Live Freaky! Die Freaky!

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sound of My Voice

Sound of My Voice

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sound of My Voice

Sound of My Voice

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Operation Avalanche

Operation Avalanche

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
We Are Your Friends

We Are Your Friends

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Other People

Other People

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Team Thor

Team Thor

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry