Sort by

Matthew has logged 262 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Universe Is Out There: Josh and Benny Safdie

The Universe Is Out There: Josh and Benny Safdie

2017
×
Edit this entry  
27
We're Going to the Zoo

We're Going to the Zoo

2006
×
Edit this entry  
27
The Acquaintances of a Lonely John

The Acquaintances of a Lonely John

2008
×
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
Edit this entry  
26
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Whiteout

Whiteout

2019
×
Edit this entry  
25
Sometimes, I Think About Dying

Sometimes, I Think About Dying

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★
Read prior review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lenny Cooke

Lenny Cooke

2013
×
Edit this entry  
30
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Fall

The Fall

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
½
Edit this entry  
29
Julia

Julia

2013
×
★★½
Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Greener Grass

Greener Grass

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Puffy Chair

The Puffy Chair

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Black Balloon

The Black Balloon

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
Mamá

Mamá

2008
×
★★★
Edit this entry  
24
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Making of UNSOUND

The Making of UNSOUND

2018
×
Edit this entry  
17
Solid Gold

Solid Gold

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
John's Gone

John's Gone

2010
×
★★½
Edit this entry  
16
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry