Sort by

Matt has logged 77 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Transformers

Transformers

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Inside Bill's Brain: Decoding Bill Gates

Inside Bill's Brain: Decoding Bill Gates

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nostalgia for the Light

Nostalgia for the Light

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spook Sport

Spook Sport

1940
×
★★
Edit this entry  
26
Parabola

Parabola

1937
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Allegretto

Allegretto

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
An Expression

An Expression

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Swinging the Lambeth Walk

Swinging the Lambeth Walk

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Diagonal Symphony

Diagonal Symphony

1924
×
Read the review Edit this entry  
26
Nuuca

Nuuca

2018
×
★★½
Edit this entry  
26
The Pull

The Pull

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bimbo's Initiation

Bimbo's Initiation

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Imitation of Life

Imitation of Life

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
20 Feet from Stardom

20 Feet from Stardom

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Ambassador

The Ambassador

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Chef

Chef

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Snow-White

Snow-White

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Pervert's Guide to Ideology

The Pervert's Guide to Ideology

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Junun

Junun

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Devil and Daniel Johnston

The Devil and Daniel Johnston

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Cave

The Cave

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Crazy World

Crazy World

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Clemency

Clemency

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
First Love

First Love

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bring Me Home

Bring Me Home

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Sea Fever

Sea Fever

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
It Must Be Heaven

It Must Be Heaven

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Harriet

Harriet

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry