Sort by

Matthew has logged 42 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Solaris

Solaris

1972
×
Read the review Edit this entry  
30
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
Read the review Edit this entry  
27
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Vera Drake

Vera Drake

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
Read the review Edit this entry  
24
Celeste & Jesse Forever

Celeste & Jesse Forever

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Career Girls

Career Girls

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
Read the review Edit this entry  
18
Meantime

Meantime

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
Read the review Edit this entry  
16
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
Read the review Edit this entry  
15
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
Read the review Edit this entry  
15
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
Read the review Edit this entry  
09
Standing Up, Falling Down

Standing Up, Falling Down

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Prospect

Prospect

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
3022

3022

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Richard III

Richard III

1955
×
Read the review Edit this entry  
05
Alphaville

Alphaville

1965
×
Read the review Edit this entry  
04
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
04
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Minari

Minari

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
Edit this entry