RSS feed for Michael

Michael has logged 205 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Deadly Spawn

The Deadly Spawn

1983
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Halloween 5

Halloween 5

1989
×
Read the review Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Electrocuting an Elephant

Electrocuting an Elephant

1903
×
Read the review Edit this entry  
13
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Flying Padre

Flying Padre

1951
×
Read the review Edit this entry  
06
Day of the Fight

Day of the Fight

1951
×
Read the review Edit this entry  
05
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★
Read prior review Edit this entry  
30
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
½
Read the review Edit this entry  
30
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Birdman

Birdman

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
ThanksKilling

ThanksKilling

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★½
Edit this entry  
08
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Barracuda

Barracuda

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry