Sort by

Michael has logged 293 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Demons 2

Demons 2

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Monster Club

The Monster Club

1981
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Society

Society

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
24
You're Next

You're Next

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The New York Ripper

The New York Ripper

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mother's Day

Mother's Day

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Burial Ground

Burial Ground

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Victim

Victim

1961
×
★★★★
Edit this entry  
08
Slaughter High

Slaughter High

1986
×
★★★
Edit this entry  
08
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Boys in the Band

The Boys in the Band

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Graduation Day

Graduation Day

1981
×
★★★
Edit this entry  
06
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Jeffrey

Jeffrey

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
The Man You Had in Mind

The Man You Had in Mind

2006
×
★★★
Edit this entry  
05
The Incredibly Strange Creatures Who Stopped Living and Became Mixed-Up Zombies!!?

The Incredibly Strange Creatures Who Stopped Living and Became Mixed-Up Zombies!!?

1964
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Werewolf Woman

Werewolf Woman

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Eating Out: Drama Camp

Eating Out: Drama Camp

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Michael

Michael

1924
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Class of Nuke 'Em High

Class of Nuke 'Em High

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Do I Sound Gay?

Do I Sound Gay?

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Adjust Your Tracking: The Untold Story of the VHS Collector

Adjust Your Tracking: The Untold Story of the VHS Collector

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Vampire Circus

Vampire Circus

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Baby

The Baby

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Brides of Dracula

The Brides of Dracula

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cruising

Cruising

1980
×
★★★½
Edit this entry  
21
Motel Hell

Motel Hell

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Popcorn

Popcorn

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Awakening of the Beast

Awakening of the Beast

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sex in an Epidemic

Sex in an Epidemic

2010
×
★★★½
Edit this entry  
12
After Stonewall

After Stonewall

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★½
Edit this entry