Sort by

Michael has logged 29 entries for films during January 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Monster Club

The Monster Club

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Deadly Spawn

The Deadly Spawn

1983
×
★★★½
Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dead End

Dead End

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Birth of the Living Dead

Birth of the Living Dead

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Stage Fright

Stage Fright

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Intruder

Intruder

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Scream

Scream

1996
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry