Michael has logged 85 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Meg

The Meg

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sledgehammer

Sledgehammer

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Meg

The Meg

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Meg

The Meg

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Coffy

Coffy

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Sorority House Massacre II

Sorority House Massacre II

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Attack of the 50 Foot Woman

Attack of the 50 Foot Woman

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lolita Vibrator Torture

Lolita Vibrator Torture

1987
×
Read the review Edit this entry  
18
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Eaten Alive!

Eaten Alive!

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Day of the Woman

Day of the Woman

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hurricane Bianca: From Russia with Hate

Hurricane Bianca: From Russia with Hate

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blacula

Blacula

1972
×
★★★½
Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hide And Go Shriek

Hide And Go Shriek

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Death Wish

Death Wish

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Puppet Master: The Littlest Reich

Puppet Master: The Littlest Reich

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Men Behind the Sun

Men Behind the Sun

1988
×
★★★
Edit this entry  
16
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Necro Files

The Necro Files

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Smell of Honey, a Swallow of Brine

A Smell of Honey, a Swallow of Brine

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Chainsaw Scumfuck

Chainsaw Scumfuck

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Sleepless

Sleepless

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mondo Topless

Mondo Topless

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Ogre

The Ogre

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blood

Blood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Deadly Weapons

Deadly Weapons

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry