Sort by

Michael has logged 47 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Driller Killer

The Driller Killer

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Body Snatcher

The Body Snatcher

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elvira's Haunted Hills

Elvira's Haunted Hills

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Amistad

Amistad

1997
×
★★★½
Edit this entry  
23
Bloody Muscle Body Builder in Hell

Bloody Muscle Body Builder in Hell

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dracula

Dracula

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Corpse Grinders

The Corpse Grinders

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Haunters: The Art of the Scare

Haunters: The Art of the Scare

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ghosthouse

Ghosthouse

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blood for Dracula

Blood for Dracula

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry