Michael has logged 54 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Godzilla vs. Hedorah

Godzilla vs. Hedorah

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
★★
Edit this entry  
17
Puppet Master III: Toulon's Revenge

Puppet Master III: Toulon's Revenge

1991
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★
Edit this entry  
17
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Corona Zombies

Corona Zombies

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Puppet Master II

Puppet Master II

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Puppet Master

Puppet Master

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Subspecies

Subspecies

1991
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Doll Squad

The Doll Squad

1973
×
★★★
Edit this entry  
14
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Edit this entry  
12
Neon Maniacs

Neon Maniacs

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Harder They Fall

The Harder They Fall

1956
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Collector

The Collector

2009
×
★★★
Edit this entry  
12
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Opera

Opera

1987
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
His Motorbike, Her Island

His Motorbike, Her Island

1986
×
★★★★
Edit this entry  
10
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Dirty Shame

A Dirty Shame

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Snake of June

A Snake of June

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Tokyo Fist

Tokyo Fist

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ringu 2

Ringu 2

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
She Killed in Ecstasy

She Killed in Ecstasy

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Edit this entry